0

آموزش بازیگری

درباره این دوره

تعداد بسیار زیادی از جوانان کشور ما این روزها، رویای بازیگر شدن و ایفای نقش در سینما یا تئاتر را در سر می پرورانند. اما چگونه می توانیم بازیگر شویم ؟

صبور باشید و مطلب را به دقت تا انتها مطالعه کنید، زیرا در هر بخش نکته مهمی را بررسی خواهیم نمود.

آموزش بازیگری برای تازه وارد ها

شاید برای اکثریت شما این سوال در ذهنتان پیش آمده باشد که چگونه باید برای شروع درس و آموزش بازیگری آماده شد؟ در اینجا ما کنارتان هستیم تا به شما توضیح دهیم که آموزش بازیگری را با چه چیزهایی باید آغاز کنید و خودتان را برای جنگیدن در میدان چه نبردی باید تمرین دهید.

قدم اول کلاس بازیگری

شما همیشه خواستار این بودید که یک بازیگر شوید و این رویای کودکی شما بوده و تصورتان نیز این است که استعداد این کار را هم دارید. پس اولین گام را در جهت درست و اصولی بردارید: بازیگری را آموزش ببینید.

در حالی که برخی از افراد مشهور موفق در عالم سینما “کشف” شده اند، اکثریت قریب به اتفاق بازیگران و هنرپیشه های با استعداد، آموزش های فراوانی دیده اند تا به این درجه از مهارت رسیده اند، مانند حضور در دانشگاه ، کلاس های آموزش بازیگری ، تمرین خصوصی و …

بازیگر

هُنَرپیشه، بازیگر یا اکتور (انگلیسی: Actor) به شخصی گفته می‌شود که به ‌صورت حرفه‌ای نقشی را در یک نمایش، تئاتر، سینما و یا تلویزیون بازی می‌کند. هنرپیشه کسی است که نقشی را در اثری نمایشی به اجرا می‌گذارد.

این اصطلاح بیشتر برای آنان که در نقش بازی می‌کنند به کار می‌رود اما هرچند صداپیشه‌ها و بازیگران نقش‌ها در نمایش‌های رادیویی هم ممکن است هنرپیشه طلقی شوند. بازیگر می‌تواند کار خود را در چهارچوب یک تئاتر، فیلم، مجموعه تلویزیونی یا در حین آموزش دیگر هنرپیشگان انجام دهد. بازیگران گاهاً به صداگذاری شخصیت‌های کارتونی و یا صحبت کردن به جای افرادی در آگهی‌های تلویزیونی هم می‌پردازند.

البته بازیگران امروزی گاهی در بازی‌های رایانه‌ای نیز نقشی را به اجرا می‌گذارند. این امر به این صورت است که توسط ثبت حرکات و صدای آن‌ها و بازسازی آن داده‌های رایانه‌ای به دست آمده صورت می‌گیرد. حرفه هنرپیشگی از پیشه‌های بسیار کهن بشری است.

در فارسی، پیشتر به‌جای معنای امروزی اصطلاح هنرپیشه واژه‌های «آکتور»، «بازیگر»، «آرتیست» یا «ارباب صنایع ظریفه» به‌کار می‌رفت. در قدیم، واژه هنرپیشه معنای کلی هنرمند را دربر داشت (نمونه از ناصرخسرو: هنرپیشه آن است کز فعل نیک، سر خویش را تاج، خود برنهد)، اما فرهنگستان زبان فارسی آن را برابر با آکتور قرار داد.

برخی افراد هستند که به بازیگری یا کارگردانی علاقه فراوانی دارند به همین دلیل  در کلاس های بازیگری ثبت نام میکنند و به سراغ آموزشگاه هایی می روند که جز بهترین آموزشگاه های بازیگری باشد تا بتوانند این حرفه و هنر را به خوبی آموزش ببینند. در استان البرز تنها یک موسسه وجود دارد که تمامی مجوزهای مربوطه بازیگری را از وزارت ارشاد اسلامی کسب کرده و به صورت اصولی و از پایه تا حرفه ای اقدام به این عمل میکند.

مسئول انتخاب بازیگران

مسئولیت انتخاب بازیگران به عهده تهیه‌کننده و یا کارگردان اثر با مشارکت همدیگر می‌باشد یا از فردی می‌خواهند که در زیر نظر آن‌ها، بازیگران مناسب کار را برای آنها انتخاب کند.

بازیگردان

بازیگردان کسی است که مسئولیت بازیگران را بر عهده دارد، نقش بازیگران را به آن‌ها تفهیم می‌کند و با آن‌ها تمرین می‌کند و سر انجام، آنان را برای بازی نهایی در جلوی دوربین آماده می‌کند. برخی از کارگردان‌ها این کار را خودشان انجام می‌دهند، اما امروزه در فیلم‌سازی حرفه‌ای، معمولاً از شخص دیگری که اشراف کامل به عرصه بازیگری دارد (و یا از بازیگران مطرح) استفاده می‌شود، تا این مسئولیت را به عهده بگیرند و به نوعی بازیگران را کارگردانی کنند.

بازیگران اصلی:

بازیگرانی که نقش‌های مهم یک فیلم را بر عهده دارند، به ویژه نقش‌های اول و دوم بازیگران اصلی آن پروژه نامیده میشوند.

بازیگران نقش جزئی: 

بازیگرانی که نقش کوچکی در فیلم دارند. به این معنی که نقش آنها معمولاً با ذکر یک یا دو جمله همراه است و همین  دیالوگ آن ها را از نقش سیاهی لشکر که کلمه‌ای به زبان نمی‌آورد و معمولاً جزئی از جمعیت است، جدا میسازد.

سیاهی‌لشکر

بازیگری که برای حضور در جمع، یا حضور تصادفی در صحنه‌ی خاص، بدون ‌آنکه حرفی به زبان آورد، استخدام می‌شود. این بازیگران به صورت روزمزدی دستمزد خود را دریافت میکنند و بر خلاف بازیگران نقش جزئی، نامشان در عنوان بندی نیز ذکر نخواهد شد.

کمی عصبانیت و استرس مفید است

در ابتدای مسیر آموزش بازیگری باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید؟

ممکن است شما نقشی کوچک را در مجموعه تئاتر موزیکال یا تئاتر محلی پیدا کنید و یا حتی ممکن است تا کنون هیچ تجربه ای غیر از تئاتر های مدرسه نداشته اید و احساس میکنید این سرمایه گذاری برای آینده شما ریسک بالایی دارد. در هر صورت، احتمالاً عصبی خواهید شد و شاید در همان روز اول هم احساس ضعف کنید. این دقیقاً همان حس درست است!

صرف نظر از تکنیک های خاص، بازیگری در مورد دسترسی به احساسات مختلف انسان و ارتباط با دیگران بر پایه تجربه مشترک است. یک بازیگر دائماً خود را در شرایط آسیب پذیر قرار می دهد تا مخاطبان بتوانند به صورت کامل آن را درک کنند. پس به آن احساس خام خود اجازه میدان دهید و آن را با آغوش باز بپذیرید!

تمرین ها را جدی بگیرید

ممکن است که شما برای آموزش بازیگری یک کلاس خصوصی بگیرید یا کمی احساس راحتی کنید و کلاس گروهی را برای آموزش بازیگری خود انتخاب کنید. صرف نظر از انتخاب خود، شما در معرض یک دسته از تمرینات مختلف بازیگری و به اصطلاح “بازی ها” هستید. در ابتدا این تمرینات برای شما ناخوشایند خواهند بود. اما به تدریج به نحوی با این تمرین ها خو خواهید گرفت که نه تنها دیگر فقط با آنها راحت نیستید، بلکه منتظر شروع دوره و شرکت دوباره در تمرین ها میباشد.

ارتباط با صدا و بدن مهم ترین اصل بازیگری

ابزار اصلی هر بازیگر بدن او است. هر کسی که علاقه مند به انجام تمرین ها باشد، باید کنترل کاملی بر تمام چیزهایی که یک فرد به وسیله آنها ارتباط برقرار میکند من جمله صدا و بدن را داشته باشد. برای انجام درست این کار، اکثر درسها معمولاً با تمرینات فیزیکی خاصی آغاز می شود. ممکن است حتی مدت زمان زیادی را فقط صرف تنفس کنید. مانند اینکه چطور مقدار زیادی از هوا را در ریه های خود ذخیره و برای استفاده از حداکثر توان خود بهره ببرید. این به کاهش اضطراب و بهبود کیفیت صدای صحبت کردن شما نیز کمک شایانی خواهد کرد. این امر برای بازیگری، چه در سینما و چه روی صحنه تئاتر یک عنصر حیاتی به حساب می آید.

بعد از تمرینات تنفس، به احتمال زیاد با چند دقیقه تمرین کشش روبه رو میشوید تا ماهیچه هایتان را شل و آماده کار کنید. از آنجا که تقریبا در تمامی نمایش ها، اعم از موزیکال ها، فیلم ها و سریال های تلویزیونی نیاز به حرکت دارید(مگر اینکه شما فقط نقش یک جسد در یک قسمت از یک سریال تلویزیونی را بازی کنید)، باید خوب بدانید که بدن چگونه کار می کند. هدف از این کار این است که در جریان آموزش بازیگری هر تنشی را که در بدنتان ممکن است وجود داشته باشد، از بین ببرید. انجام این تمرین برای شما این امکان را فراهم میکند تا به راحتی در زمانی که قرار است روی صحنه اجرایی داشته باشید، احساس راحتی داشته باشید. در نتیجه میتوانید درست به ایفای نقش خود بپردازید.

آماده برای اجرای صحنه های سخت

بعد از تمرین بدن، وارد تمرین های نهایی آماده سازی و کار بداهه گویی خواهید شد. تمرین های بازیگری در تئاتر از جمله آن تمرین هایی میباشد که برای حفظ تمرکز و توجه بازیگران ترجیحاً در یک محیط گروهی برگذار میشود. این فعالیت ها با وجود اینکه عنصر اساسی آموزش بازیگری هستند، ممکن است در ابتدا حرکات غیر معمول و فریادهایی بی هدف برای شما به نظر رسند اما در طول اجرای آنها مهارتهای اجرایی اولیه مانند “زندگی در لحظه” و “نگه داشتن تماس چشمی با بازیگر رو به رو “ را به خوبی آموزش خواهید دید.

موسسه برگزارکننده

آسمان هفتم

مدرس

دوره های مشابه

faradars

اهمیت یادگیری طراحی موشن گرافیک چیست؟ 

یکی از جدیدترین شیوه‌های تبلیغاتی در عصر امروز، تبلیغات متحرک است و با توجه به پیشرفت شیوه‌های تبلیغاتی، امروزه تبلیغات متحرک جای خود را به تبلیغات چاپی و کاغذی داده است و از این رو، یادگیری نرم‌افزارهای ساخت موشن ‌گرافیک (Motion Graphic) از ضرورت‌های بازار امروز محسوب می‌شود. موشن ‌گرافیک فرایندی است که تصویر ثابت به راحتی نمی‌تواند آن را بیان کند و بنابراین، شرکت‌ها، وب‌سایت‌ها و افراد از تبلیغات ثابت به سمت تبلیغات متحرک، پیشروی نموده‌اند.

موشن‌ گرافیک در تمام پلتفرم‌های دیجیتال وجود دارد. از وب‌سایت تا موبایل، شبکه‌های اجتماعی تا کاربردهای تجاری افتر افکت (After Effects)، از پرکاربردترین برنامه‌های موشن ‌گرافیک محسوب ‌می‌شود که به کاربر امکان ساخت انیمیشن، ترکیب یا تغییر به فضای دو‌بعدی و سه‌بعدی را می‌دهد. طراحی‌های دو‌بعدی که در برنامه‌ای مانند Illustrator ساخته شده‌اند، در این برنامه اجرا شده و به انیمیشن تبدیل می‌شود و یا از آن در ساخت موشن ‌گرافیک استفاده می‌شود. طراحی موشن گرافیک با افتر افکت این امکان می‌دهد تا به طراحی‌های خود عمق و بعد اضافه کنید و با استفاده از حرکت، ترکیب تصاویر و افکت‌ها، می‌توانید پیام‌های خود را به صورت جذاب‌ و قابل فهم‌ ارائه دهید.

در این فرادرس چه چیزی و چگونه یاد می‌گیریم؟ 

در این فرادرس تلاش شده تا با ارائه پروژه‌های مختلف ضمن آشنایی بیشتر با امکانات نرم‌افزار افتر افکت، به آموزش موشن ‌گرافیک و ساخت تصاویر متحرک تبلیغاتی در زمینه‌های مختلف نیز پرداخته شود. در درس‌های مختلف این آموزش، ضمن آشنایی با امکانات نرم‌افزار سعی شده است تا در قالب پروژه یادگیری، نرم‌افزار برای مخاطب آسان‌تر شده و کار با آن لذت‌بخش‌ گردد.

سرفصل‌ها
 • درس یکم: پروژه حرکت کشتی در آب
  • آشنایی با لایه‌ها
   • ترتیب قرار گرفتن لایه‌ها
   • طریقه استفاده از لایه‌های وکتور (Vector)
  • تعریف کامپوزیشن (Composition)
  • کی‌فریم (Keyframe) و انواع آن و شتاب حرکت
 • درس دوم: پروژه صفحات رنگی برای ابتدای پروژه‌ها
  • آشنایی با Solid، طریقه ایجاد صفحات رنگی
  • تفاوت Solid با Shape
  • ساخت ترانزیشن (Transition)
  • مفهوم Parent در افتر‌ افکت
 • درس سوم : لوگو‌ موشن (Logo Motion)
  • آشنایی با پلاگین Saber
 • درس چهارم: پروژه ساخت استوری متحرک برای شبکه‌های اجتماعی
  • آشنایی با Track Matte
 • درس پنجم: ساخت یک کاور موزیک و Equalizer
  • آشنایی با افکت Audio Spectrum
  • ساخت Loading
 • درس ششم: پروژه معرفی و تبلیغ یک رستوران
  • آشنایی با لایه‌ها، ترکیب آن‌ها و مفهوم مد لایه
  • آشنایی با ابزار متن و ایجاد انیمیشن برای متن
 • درس هفتم :حرکت ماشین در یک جاده و مسیر خاص
  • آشنایی با حرکت روی مسیر و پالت‌های Motion Sketch و Smoother
 • درس هشتم: حرکت موشک در فضا
  • آشنایی با افکت Mr Mercury
 • درس نهم: ساخت شمارش معکوس
  • آشنایی با Time Expression
 • درس دهم: پلاگین نیوتن
  • آشنایی با پلاگین و انجام پروژه با آن

موشن گرافیك یا گرافیك حركتی با استفاده از تكنولوژی ویدئو یا انیمیشن و با ایجاد توهم حركت یا تغییر در ظاهر المان‌های بصری ایجاد می‌شود. موشن گرافیك معمولاً وقتی كه برای پروژه‌های مالتی مدیا به كار می‌رود با صدا همراه خواهد شد. موشن گرافیك معمولاً در رسانه‌های الكترونیك دیجیتال تجلی می‌یابد ولی در رسانه‌های دستی هم می‌تواند ایجاد شود.

Motion Graphic یا علم تلفیق حرکت و صوت در رسانه‌های امروزی به جائی رسیده است که امروزه با برخورداری از حرکت تصاویر ثابت نقشه بیتی و برداری و اضافه کردن Sound Effects به آنها می‌توان آثار بدیعی را خلق کرد که در نوع خود بی نظیرند و در نهایت منجر به تولید تبلیغات کوتاه تلوزیونی و اینترنتی می‌شوند. توجه داشته باشیم که این گونه محصولات از نظر زمان پخش معمولا در حدود 10 ثانیه می‌باشند

faradars

اهمیت یادگیری طراحی رابط کاربری با فیگما چیست؟

از آنجا که مهمترین ویژگی هر محصول، قابل استفاده بودن آن است، طی چند دهه گذشته، کسب‌ و کارها بر روی تجربیاتی که در اختیار مشتری قرار می‌دهند، تمرکز کرده‌اند. از سایت‌های کوچکی مثل فروشگاه وسایل کوچک آنلاین گرفته تا سایت‌های بزرگی مانند آمازون همگی در حال تمرکز بر روی رابط کاربری هستند.

برای اینکه بهترین تجربه ممکن را در اختیار کاربران خود قرار دهید، باید ابزار مورد نیاز را در اختیار آن‌ها بگذارید و این مساله جایی است که طراحی رابط کاربری وارد میدان می‌شود. دلیل مهم بودن UI یا همان رابط کاربری این است که می‌تواند توانایی شما برای ارائه یک تجربه به یادماندنی برای کاربر را تعیین کند و در حال حاضر فیگما یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین ابزارهای طراحی رابط کاربری و وب سایت محسوب می‌شود. با یادگیری فیگما، طراحان می‌توانند طرح‌های خود را با کیفیت بالا و با سرعت بیشتری طراحی کنند.

در این فرادرس چه چیزی یاد می‌گیریم؟

هدف از این آموزش این است که مخاطب بتواند با مفاهیم اصلی فیگما در قالب پروژه آشنا شده و پس از پایان آموزش وارد بازار کار شود. در ابتدا محیط و ابزارهای فیگما توضیح داده می‌شود و بعد از آن تمام ابزارها در قالب یک پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند و در نهایت نحوه خروجی گرفتن از پروژه توضیح داده می‌شود.

 

سرفصل‌ها
 • فصل یکم: رابط کاربری و تجربه کاربری (UI / UX)
  • درس یکم: تعریف رابطه کاربری و تجربه کاربری
  • درس دوم: تفکر طراحی و مراحل آن
  • درس سوم: تفکر خارج از چارچوب و جایگاه علم در تفکر طراحی
  • درس چهارم: روانشناسی رنگ‌ها – رنگ قرمز
  • درس پنجم: رنگ‌های آبی، سبز و زرد
  • درس ششم: رنگ‌های نارنجی، صورتی، قهوه‌ای و بنفش
  • درس هفتم: رنگ‌های سفید، سیاه و خاکستری
  • درس هشتم: منابع مورد نیاز طراحان
 • فصل دوم: شروع کار با فیگما
  • درس نهم: نصب فیگما
  • درس دهم: آشنایی با محیط فیگما
 • فصل سوم: طراحی با فیگما
  • درس یازدهم: صفحه، لایه‌ها و فریم (Frame)
  • درس دوازدهم: معرفی نوار ابزار فیگما
  • درس سیزدهم: ترسیم شکل و پنل طراحی (Design Panel)
  • درس چهاردهم: ابزار Pen و Pencil
  • درس پانزدهم: متن و تنظیمات آن در فیگما
  • درس شانزدهم: Boolean operation و Mask
  • درس هفدهم: کامپوننت (Component)
  • درس هجدهم: Responsive و Grid
  • درس نوزدهم: Auto Layout
  • درس بیستم: افزونه‌ها (Plugins)
  • درس بیست‌ویکم: کلیدهای میانبر (Shortcuts)
 • فصل چهارم: خروجی و نکات پایانی
  • درس بیست‌ودوم: انواع خروجی در فیگما
  • درس بیست‌وسوم: نکات پایانی

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *